Zużycie energii, a klasa energetyczna

Zużycie energii określa zużycie prądu przez urządzenia AGD w określonym czasie.Czym jest zużycie energii?

Gdy mowa o zużyciu energii w kontekście urządzeń AGD i innych urządzeń elektrycznych, większość konsumentów myśli w pierwszej linii o pieniądzach, ponieważ na przykład zużycie prądu lodówki podane w kilowatogodzinach (kWh) ma bezpośredni wpływ na rachunki, które płacimy za prąd. Z czysto fizycznego punktu widzenia nie można co prawda w ramach zamkniętego systemu zużyć energii, jednak do jej wytworzenia potrzebne są paliwa, czyli zasoby, co sprawia, że za prąd trzeba płacić. W ten sposób zużycie energii jest czynnikiem zarówno ekologicznym jak i ekonomicznym.

Zużycie energii w gospodarstwie domowym

Zużycie energii urządzeń AGD jest podawane w kilowatogodzinach (kWh). W przypadku urządzeń działających bez przerwy (na przykład lodówek) zużycie energii podawane jest w kilowatogodzinach na rok. Kilowatogodzina jest najczęściej stosowaną jednostką miary pracy elektrycznej. Można ją obliczyć na podstawie mocy (jednostka: wat). Przykład: 60-watowa żarówka (0,06 kW) zużywa przez dziesięć godzin 0,6 kWh.

etykieta_energetyczna_zmywarka

Obowiązek oznaczania elektrycznych urządzeń dużego AGD

Od 1998 roku określone urządzenia dużego AGD muszą mieć w Unii Europejskiej etykietę energetyczną, zwaną również etykietą UE lub etykietą efektywności energetycznej. Umożliwia ona konsumentowi podjęcie decyzji o zakupie danego urządzenia z uwzględnieniem zużycia energii.

Wartość na naklejce, która musi być umieszczona w wyraźnie widoczny sposób, jest wartością procentową. Wskaźnik efektywności energetycznej określa zmierzone zużycie danego urządzenia w odniesieniu do określonej europejskiej wartości średniej.

Klasy energetyczne i rodzaje urządzeń, które muszą być oznaczone

Następujące urządzenia sprzedawane w Unii Europejskiej muszą być oznaczone etykietą energetyczną:
• lodówki i zamrażarki
• pralki
• suszarki do ubrań
• zmywarki
• lampy
• klimatyzatory
• piekarniki elektryczne
Należy pamiętać, że podział od A do G został wprowadzony w 1994 r. i nie odzwierciedla odpowiednio zużycia energii nowoczesnych urządzeń elektrycznych.

W związku z tym w 2003 r. skala została rozszerzona dla szczególnie energooszczędnych lodówek i zamrażarek o klasy A+ i A++, które określają bardzo niskie zużycie energii. Lodówki klasy A++ zużywają na przykład 45 procent mniej energii niż lodówki klasy A.

Oznaczenie klasy energetycznej jest również stosowane dla telewizorów.

Nowa etykieta energetyczna

etykieta_energetyczna_kuchnia

Etykieta efektywności energetycznej praktycznie przestała być czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji o zakupie danego urządzenia. Z tego powodu Unia Europejska wprowadziła 20 grudnia 2010 r. nową etykietę energetyczną. Klasy energetyczne przedstawiane są w postaci kolorowych pasków. Wprowadzono trzy nowe klasy: A+, A++ i A+++. Urządzenia klasy „A+” zużywają do 25 procent, klasy „A++” do 45 procent, a klasy „A+++” do 60 procent mniej energii od urządzeń klasy „A”. Ponadto w zależności od klasy urządzenia etykieta zawiera informacje dodatkowe, jak efektywność prania i suszenia.
Nowa etykieta energetyczna określa zużycie prądu i wody dla wszystkich kategorii produktów w postaci wartości rocznych, co ułatwia porównywanie produktów i cen. Aby ocenić energooszczędność danego urządzenia, konsument nie musi więc mieć rozległej wiedzy technicznej. Nowe etykieta energetyczna ma ułatwić kupującym podjęcie świadomej decyzji na rzecz energooszczędnych urządzeń AGD i umożliwić lepszą ochronę środowiska naturalnego. Obowiązek szczegółowego oznaczania urządzeń zmusza także producentów do opracowywania bardziej energooszczędnych rozwiązań.

W przypadku pralek podawane będą: roczne zużycie energii (w kWh) i wody (w litrach) na podstawie 220 standardowych prań, maksymalny wsad, efektywność wirowania i poziom emitowanego hałasu.  Nowa etykieta energetyczna umieszczona na lodówkach i zamrażarkach informuje kupujących o zużyciu energii (kWh/rok), całkowitej pojemności użytkowej, najniższych temperaturach wszystkich komór oraz poziomie emitowanego hałasu. W przypadku zmywarek podawane będą: roczne zużycie energii (w kWh) i wody (w litrach) na podstawie 280 standardowych myć, efektywność suszenia, maksymalna pojemność i poziom emitowanego hałasu.

powrót

pixel