Żelazko - na co zwrócić uwagę?

Czym jest żelazko?

Żelazko jest urządzeniem elektrycznym do wygładzania ubrań i nadawania im odpowiedniej formy. Prawie wszystkie żelazka dostępne obecnie na rynku umożliwiają dokładne i szybkie usuwanie zagnieceń za pomocą gorąca, nacisku i najczęściej pary, nawet ze stosunkowo trudnych tkanin, jak płótno lniane lub tkaniny syntetyczne. Dostępne są proste urządzenia, w których stosuje się wyłącznie nacisk, żelazka parowe oraz tak zwane generatory pary. O wygodzie prasowania w znaczniej mierze decyduje także powłoka stopy żelazka.

Wszystkie żelazka składają się zasadniczo z uchwytu i elektrycznej płyty grzejnej do prasowania tkanin, tak  zwanej stopy. W przeszłości umieszczano w żelazku kawałek rozpalonego węgla, aby je rozgrzać do odpowiedniej temperatury. Nowoczesne żelazka są oczywiście elektryczne. Temperaturę można zwykle regulować bezstopniowo, aby dokładnie dostosować ją do danej tkaniny. Powłoka ceramiczna lub z masy perłowej zapobiega ponadto uszkodzeniu, nadpaleniu lub sklejeniu tkaniny.

Dobre urządzenia cechują się strumieniem pary rzędu 30-40 gram na minutę i silnym uderzeniem pary do 100 gram. Kolejnymi cechami świadczącymi o wysokiej jakości są funkcja pionowego uderzenia pary umożliwiająca odświeżanie koszul lub marynarek w pozycji wiszącej, automatyczna blokada kapania oraz wbudowany system antywapienny.

Zalety nowoczesnych urządzeń

Nowoczesne żelazka parowe są wyjątkowo wygodne w użyciu w wyniku pary wydzielanej ze stopy, której ilość można bezstopniowo regulować. Para umożliwia szczególnie delikatne prasowanie, po którym tkanina jest wyjątkowo gładka. W tym celu żelazka parowe są wyposażone w zbiornik na wodę.

Wskazówki

Przy kupnie żelazka parowego należy wybrać model z większą liczbą watów, ponieważ przekłada się to na większą moc. Optymalne prasowanie dużych tkanin, jak bielizna pościelowa i obrusy, umożliwiają generatory pary.

powrót

pixel