Zalety wyświetlaczy Amoled

Diody AMOLED to aktywne diody OLED 

 
Czym jest dioda AMOLED?
 
Diody AMOLED to aktualna wersja diod OLED. W wyświetlaczach OLED poszczególnymi pikselami steruje tak zwana matryca pasywna, natomiast w przypadku wyświetlacza AMOLED każdy piksel jest adresowany przy użyciu własnego tranzystora, co znacznie skraca jego czas reakcji w porównaniu do wyświetlaczy OLED, a tym bardziej LCD. W pozostałych obszarach wyświetlacze AMOLED mają takie same zalety jak wyświetlacze OLED: są bardzo cienkie, zużywają mało energii, cechują się bardzo wysokim kontrastem i jasnością. 
Amoled_Samsung_Galaxy_S
Produkcja diod AMOLED jest jednak bardzo kosztowna, szczególnie w przypadku dużych wyświetlaczy.
Są jednak idealne do urządzeń przenośnych o małych wyświetlaczach. W ekrany dotykowe AMOLED wyposażone są aktualne smartfony firmy Nokia, Samsung lub firmy HTC.
 
W wyświetlaczach AMOLED organiczne diody LED świecą się samoczynnie
 
Skrót AMOLED („Active Matrix Organic Light Emitting Diode”) można przetłumaczyć jako „organiczna dioda elektroluminescencyjna z aktywną matrycą”. Są to więc podzespoły elektroniczne, w których po podłączeniu napięcia organiczna dioda LED zaczyna się samoczynnie świecić.
Diody OLED są bardzo małe – cztery z nich tworzą pojedynczy piksel wyświetlacza. Sterowanie tymi pikselami za pomocą układu scalonego umożliwia uzyskanie ruchomych obrazów. Ten układ w przypadku wyświetlacza AMOLED jest aktywną matrycą umożliwiającą sterowanie każdym pikselem osobno poprzez doprowadzenie do niego napięcia. W ten sposób piksele świecą się samoczynnie. 
 
Wyraźne zalety w porównaniu do wyświetlaczy LCD
 
W wyświetlaczach LCD podświetlenie ekranu jest natomiast zamieniane na różne kolory przez ciekłe kryształy, które działają jak swoisty filtr. Ze względu na to, że dioda AMOLED wysyła światło samoczynnie, można zrezygnować z podświetlenia, co z kolei umożliwia płaską konstrukcję. 
W wyświetlaczach LCD czarny punkt osiąga się przez cieniowanie, natomiast wyświetlacz AMOLED po prostu wyłącza dany piksel, co oszczędza prąd i zwiększa kontrast.
 
W wyświetlaczach AMOLED czas przejścia ze stanu zapalonego (biały) do stanu zgaszonego (czarny) wynosi jedynie 0,0001 milisekundy, czyli 2 tys. razy krócej niż w przypadku bardzo szybkiego wyświetlacza LCD. W połączeniu ze sprzętowym przyspieszaniem grafiki wyświetlacze AMOLED mogą w sposób ciągły wyświetlać nawet do 240 obrazów na sekundę.
 
Ponadto współczynnik kontrastu wyświetlaczy AMOLED wynosi 10 000:1 – wyświetlaczy LCD jedynie 300:1. 
 
Jasność wyświetlaczy AMOLED jest 1,5 razy większa niż wyświetlaczy LCD, co zapewnia lepszą czytelność w słońcu. Pole widzenia wyświetlaczy AMOLED wynosi 160° – standardowe wyświetlacze LCD mają kąt widzenia rzędu 45° w poziomie.

powrót

pixel