webOS

Web Operating System – zaawansowany technologicznie skrypt dostępny z poziomu przeglądarki, imitujący wizualnie i fizycznie stacjonarny system operacyjny.
Obecnie system kojarzony jest głównie z producentem LG, który korzysta z niego w dostępnych na rynku modelach Smart TV. System ułatwia korzystanie ze Smart TV, od konfiguracji po przeglądanie, szukanie i wyświetlanie treści. Jest prosty i intuicyjny.

Najnowsze funkcjonalności webOS w LG Smart TV to:
  • Launcher – kliknięcie przycisku Home włącza menu startowe wyświetlane w dolnej części ekranu. Pozwala to z łatwością przełączać się pomiędzy kanałami, aplikacjami czy usługami na żądanie.
  • LG Store – telewizor Smart TV oparty na systemie webOS pozwala na korzystanie ze wszystkich materiałów dostępnych w witrynie LG Store, takich jak audycji nadawanych na żywo, usługi VOD, treści 3D, aplikacje.
  • Fun Set-up – funkcja, dzięki której konfigurowanie Smart TV odbywa się w łatwy i atrakcyjny sposób.


Projekt WebOS-ów powstał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, który następnie swoje badania przekazał Uniwersytetowi Duke'a.
Po kilku latach projekt stał się na tyle popularny, że w roku 1999 powstała pierwsza firma zajmująca się tworzeniem WebOS-ów – WebOS Inc (jeszcze w tym samym roku wykupiła prawa od Uniwersytetu Duke'a). Kolejnym posunięciem było przejęcie młodego, szwedzkiego programisty Fredrika Malmera – twórcy pierwszego internetowego środowiska graficznego. Z jego pomocą powstał pierwszy Internetowy system operacyjny (stworzony w technologii DHTML) HyperOffice.

powrót

pixel