Szukaj 0 Koszyk
Menu

Produkty

Komputery i Tablety

Bestsellery

Tablety multimedialne

Słuchawki komputerowe Czytniki e-Booków

AGD małe

Bestsellery

Typy aparatów cyfrowych

Czym jest cyfrowy aparat fotograficzny?

Cyfrowe aparaty fotograficzne wykorzystują matrycę do rejestrowania obrazu w postaci cyfrowej. Im większa matryca, tym więcej informacji może przetwarzać, co pozytywnie wpływa na jakość zdjęć. Zaletą aparatów cyfrowych w porównaniu do aparatów analogowych jest zastąpienie kliszy kartą pamięci, co umożliwia oglądanie zdjęć bezpośrednio na wyświetlaczu aparatu oraz ich usuwanie, jeśli nie przypadną użytkownikowi do gustu.

Zdjęcia można przenosić z aparatu cyfrowego na komputer za pomocą kabla USB w celu ich archiwizacji. Można je wyświetlać na monitorze komputera, telewizorze z odpowiednimi wejściami lub w cyfrowej ramce na zdjęcia.

Kompaktowy aparat cyfrowySamsung_Galaxy_S_CAM_EK-GC100

Kompaktowe aparaty cyfrowe dobrze się nadają do codziennego użytku. Ze względu na ich smukłą konstrukcję można je schować praktycznie w każdej kieszeni i zabrać w podróż, na imprezę lub inne wydarzenia. Kompaktowe aparaty cyfrowe mają z reguły krótki czas reakcji. Z tego względu fotografowie amatorzy często używają aparatów kompaktowych do wykonywania zdjęć migawkowych.

Kompaktowe aparaty cyfrowe mają z reguły matrycę o stosunkowo małej rozdzielczości, przez co mogą przetwarzać mniej informacji niż na przykład lustrzanka. Często prowadzi to, szczególnie w nikorzystym oświetleniu, do zaszumionych zdjęć. Z tego względu kompaktowe aparaty cyfrowe nie nadają się do zastosowań profesjonalnych.

Aparat outdoorowy


Aparaty outdoorowe zostały opracowane do użytku w niesprzyjających warunkach zewnętrznych. Sprawdzają się szczególnie przy uprawianiu sportu, przebywaniu w naturze oraz w wymagających warunkach klimatycznych i mechanicznych.

Aparaty outdoorowe mają szczególnie wytrzymałą, odporną na uderzenia obudowę. Optyka i elektronika niektórych modeli jest zabezpieczona przed wibracjami, wstrząsami i uderzeniami przy użyciu zawieszenia wahadłowego. Aparaty są również wyposażone w uszczelki zapobiegające przedostawaniu się do środka piasku zagrażającemu szczególnie elementom mechanicznym oraz wody w trakcie deszczu lub nurkowania.

Smukła konstrukcja aparatów outdoorowych umożliwia robienie zdjęć w trudnych warunkach. Aparaty są wyposażone w duże przełączniki, przyciski i wyświetlacz, co pozwala je obsługiwać również w sprzęcie ochronnym, na przykład w rękawiczkach.

Aparaty te wyróżniają się również niewielkim opóźnieniem migawki i szybkim procesorem do przetwarzania danych obrazu, aby sprostać szczególnie wymaganiom fotografii sportowej. Pod względem wielkości obudowy i jakości zdjęć aparaty outdoorowe są porównywalne do aparatów kompaktowych.
NIkon_D3200

Lustrzanka (DSLR)

W lustrzankach można zmienić obiektyw, aby optymalnie sfotografować motyw. Rozróżnia się obiektywy szerokokątne, standardowe i teleobiektywy.

Lustrzanki mają matrycę o stosunkowo dużej rozdzielczości, która umożliwia zapis wystarczającej ilości informacji, aby otrzymać zdjęcia stosunkowo wysokiej jakości. Ponadto większość aparatów DSLR pozwala ręcznie zmieniać prawe wszystkie ustawienia.
Sony_DSC-HX20
Ze względu na wbudowane lustro lustrzanki są co prawda większe, a przez to mniej poręczne niż na przykład aparaty kompaktowe, ich korzyści wynikają jednak z możliwości dokonywania indywidualnych ustawień i wysokiej jakości zdjęć.
 
Aparat systemowy

Aparat systemowy łączy w sobie zalety aparatu kompaktowego i aparatu DSLR. Mimo niewielkich rozmiarów użytkownik może wybrać dowolny obiektyw. Matryca może przetwarzać tyle samo informacji jak matryca lustrzanki.

Każdy model ma inne możliwości ręcznej zmiany ustawień.

powrót

pixel