Transmiter FM

Transmiter (nadajnik) FM jest małym urządzeniem umożliwiającym wysyłanie sygnału audio z notebooka bądź odtwarzacza CD lub MP3 za pośrednictwem fal radiowych do radioodtwarzacza samochodowego. W ten sposób radioodtwarzacz odbiera muzykę z urządzenia multimedialnego na częstotliwości, którą można ustawić w nadajniku FM. 

nadajnik_fm
Czym jest nadajnik FM?

Nie każde radio samochodowe jest wyposażone w odtwarzacz CD lub gniazdo do podłączenia odtwarzacza MP3. Nadajnik FM umożliwia jednak wysyłanie sygnału audio z notebooka bądź odtwarzacza CD lub MP3 za pośrednictwem fal radiowych do radioodtwarzacza. W ten sposób radioodtwarzacz odbiera muzykę z urządzenia multimedialnego na częstotliwości, którą można ustawić w nadajniku FM. Wyjście słuchawkowe danego urządzenia wyjściowego audio, jak odtwarzacz MP3, jest połączone kablem z nadajnikiem FM zasilanym z zapalniczki samochodowej pojazdu.

Nadajnik FM powinien obsługiwać pełny zakres częstotliwości

Przy zakupie należy jednak zwrócić uwagę na to, aby nadajnik umożliwiał wybór dowolnej częstotliwości z zakresu od 88,1 do 107,9 megaherców. W ten sposób odbiór normalnego radia nie będzie zakłócał transmisji muzyki. Ustawodawca ograniczył zasięg tych małych nadajników do 3-10 metrów.

transmiter_fmŚrednia jakość dźwięku

Główną zaletą nadajników FM jest ich łatwe i wygodne użycie w samochodzie, nie należy jednak oczekiwać po nich zbyt wiele pod względem jakości dźwięku. Nie da się uniknąć cichego szumu, a dźwięk jest trochę płaski. Podobnie jak w przypadku normalnego radia jakość dźwięku zależy od warunków odbioru sygnału. W większości przypadków nadajniki FM działają całkiem dobrze z normalnymi antenami radiowymi, anteny na szybę często powodują zakłócenia.

powrót

pixel