Telewizory LCD z bezpośrednim podświetleniem LED

Dzięki wygaszaniu strefowemu, w ramach którego diody LED rozmieszczone są równomiernie za całą powierzchnią panelu i mogą być niezależnie przyciemniane, telewizor LCD z bezpośrednim podświetleniem LED odznacza się szczególnie smukłą konstrukcją, ostrym obrazem o wysokim kontraście i niskim zużyciem energii.

Bezpośrednie podświetlenie LED zamiast podświetlenia krawędziowego

telewizor_led_lh8500Telewizory LED generują obraz za pomocą diod elektroluminescencyjnych (LED). Diody te mogą być jednak rozmieszczone na dwa zasadniczo różne sposoby. W przypadku technologii krawędziowej diody LED znajdują się wokół ekranu wzdłuż krawędzi urządzenia. Takie rozmieszczenia sprawia co prawda, że telewizor jest szczególnie cienki, jednak podświetlenie ekranu może być widoczne w ciemnych scenach. Ponadto diod LED nie można włączać i wyłączać strefowo, czyli w sposób precyzyjny, co ma negatywny wpływ na współczynnik kontrastu.

Telewizory LCD z bezpośrednim podświetleniem LED opanowały dokładnie tę sztuczkę. Strefowe wyłączanie i przyciemnianie diod elektroluminescencyjnych umieszczonych bezpośrednio za panelem umożliwia uzyskanie bardzo wysokiego współczynnika kontrastu.


Telewizory z wygaszaniem strefowym są smukłe, energooszczędne i mają wysoki kontrast

telewizor_ledTelewizory z technologią „slim direct LED” i wygaszaniem strefowym zostały po raz pierwszy zaprezentowane przez firmę LG na targach IFA 2009. Przede wszystkim uderza bardzo smukłe wzornictwo – głębokość urządzenia wynosi jedynie 24,8 mm. Główną zaletą jest jednak zastosowana technika i konstrukcja.

Telewizor firmy LG jest w sumie wyposażony w 3360 diod LED równomiernie rozmieszczonych za całą powierzchnią panelu, które można precyzyjnie przyciemniać lub całkowicie wyłączać za pomocą technologii wygaszania strefowego. Gwarantuje to wysoki współczynnik kontrastu i niskie zużycie energii. Konstrukcja telewizora umożliwia poziome rozmieszczenie diod LED, zmniejszenie odstępu między diodami i ekranem oraz jednolite podświetlenie całego ekranu. Ekran jest w sumie podzielony na 240 klastrów, co umożliwia osiągnięcie współczynnika kontrastu rzędu 5 000 000:1 przy precyzyjnym odwzorowaniu szczegółów.

powrót

pixel