Prędkość wirowania

Prędkość wirowania
Prędkość wirowania pralki określa, ile razy na minutę bęben może się obracać w trakcie wirowania. Z tego względu prędkość ta podawana jest w obrotach na minutę (obr./min.). Wszystkie pralki umożliwiają ręczne ustawienie prędkości wirowania. Po wybraniu wartości „1200” pralka odwiruje rzeczy po zakończeniu programu prania z prędkością 1200 obrotów na minutę.

Wysoka prędkość wirowania przekłada się na niską wilgotność resztkową
Im większa prędkość wirowania, tym suchsze jest pranie po jego zakończeniu. Wilgoć zawarta w rzeczach po zakończeniu wirowania określana jest jako wilgotność resztkowa. Im mniejsza wilgotność resztkowa, tym mniej energii trzeba zużyć na suszenie rzeczy w suszarce. W przypadku korzystania z elektrycznej suszarki do ubrań warto więc kupić pralkę z dużą prędkością wirowania.
Należy jednak pamiętać, że duża prędkość wirowania (na przykład 1600 obr./min.) powoduje szybsze zużycie odzieży, która jest również mocniej pognieciona (na przykład bluzki i koszule). Uwaga: niektóre materiały, jak jedwab, w ogóle nie nadają się do szybkiego wirowania.

powrót

pixel