Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania strony www. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj
×
0 0

Piekarnik do zabudowy 50 cm – niestandardowe rozwiązania do mniejszej kuchni

Piekarnik jest praktycznym urządzeniem, które pozwala przygotować wiele smacznych potraw. Współczesne piekarniki są bardzo zaawansowane technicznie i oferują liczne dodatkowe funkcje. Dostępne są również w bardzo małych rozmiarach, na przykład o szerokości 50 cm, co idealnie sprawdza się w małych kuchniach.

W starych blokach i kamienicach kuchnie często są małe i nieustawne. Żeby urządzić je estetycznie i funkcjonalnie, często musimy się poważnie natrudzić. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie piekarnik o szerokości 50 cm, który zajmuje mniej miejsca niż urządzenia standardowe. W przypadku samego piekarnika mamy do wyboru urządzenia do zabudowy, które możemy umieścić pod blatem, w kolumnie lub na ścianie.

Ulokowanie piekarnika


Jednym z popularniejszych rozwiązań jest zabudowa pod blatem. Piekarnik będzie wtedy ukryty w ciągu szafek kuchennych. Rozwiązanie to będzie od nas wymagać kucania lub schylania się podczas korzystania z urządzenia, co w małej i ciasnej kuchni może być niekomfortowe. Alternatywą jest zabudowanie piekarnika w kolumnie lub na ścianie. Nad i pod piekarnikiem mogą znajdować się szafki oraz inne urządzenia AGD.

Piekarnik elektryczny czy gazowy?


Piekarniki gazowe stanowią obecnie rzadkość. Ich zaletą są natomiast niskie koszty eksploatacji. Obecnie jednak nie w każdym budynku jest przyłącze gazowe. W takich miejscach nie pozostaje nic innego, jak wybrać urządzenie elektryczne, które jest bezpieczniejsze i posiada więcej funkcji.

Pojemność piekarnika


Choć pytanie o pojemność piekarnika jest jednym z podstawowych, w przypadku małej kuchni jesteśmy dość ograniczeni. Piekarniki o szerokości 50 cm mają pojemność w okolicach 50 – 65 l, co w przypadku klasycznego gospodarstwa domowego powinno wystarczyć.

Drzwi boczne czy otwierane w dół?


Przy wyborze piekarnika warto zwrócić uwagę, jaki jest sposób ich otwierania jego drzwi. Mogą otwierać się na bok lub w dół. Aby wybrać odpowiednie do naszej kuchni, musimy zastanowić się, jakie nasz piekarnik będzie miał otoczenie oraz ile miejsca będzie przed nim. Sprawdźmy, czy otwieranie jego drzwi nie będzie kolidowało z innymi sprzętami AGD oraz meblami.

Sterowanie manualne lub elektroniczne


Dawniej wszystkie urządzenia piekarniki były sterowane manualnie, głównie za pomocą pokręteł. Później zostały wyparte przez nowoczesne panele sterujące z wyświetlaczami LCD ułatwiające dostęp do większej ilości opcji. Dziś, wraz z modą na styl retro, na rynek powróciły piekarniki ze sterowaniem manualnym. Tutaj wybór zależy od nas, czy wolimy nowoczesność i związaną z nią mnogość funkcji oraz wygodę, czy też ciepły i rodzinny klimat kuchni w starym stylu wraz z ograniczeniem liczby funkcji do rozsądnego minimum.

Prowadnice w komorze piekarnika


Prowadnice są ważnym elementem komory piekarnika. Szczególnie warto zwrócić na nie uwagę w przypadku urządzenia mniejszego, czyli o szerokości 50 cm. Ich zadaniem jest utrzymywanie blachy na określonej wysokości i ułatwieni jej wysuwania. Do wyboru mamy prowadnice w postaci specjalnych wytłoczeń w ściankach komory, w które wsuwa się blachę lub ruszt, prowadnice teleskopowe, które wysuwają się razem z blachą oraz wózek, na którym wyjeżdża praktycznie całe wnętrze piekarnika.

Zabezpieczenia piekarnika


Każdy piekarnik, niezależnie od rozmiarów, jest urządzeniem, którego wnętrze nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Dlatego też przy wyborze warto przyjrzeć się, czy interesujący nas model posiada odpowiedniej klasy zabezpieczenia. Bardzo istotnym zabezpieczeniem są zimne drzwi, dzięki którym nie oparzymy się o szybę nawet gdy piekarnik jest mocno nagrzany. Warto o tym pomyśleć, jeśli mamy małe dzieci. Przydatna jest także blokada drzwi piekarnika przed przypadkowym otwarciem. W przypadku piekarników gazowych niezwykle ważne jest również automatyczne odcięcie dopływu gazu w chwili zgaśnięcia płomienia, co chroni nas przed zatruciem.

Piekarnik z funkcją oczyszczania komory


Po przygotowaniu potrawy piekarnik należy wyczyścić, co nie należy do przyjemnych czynności. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada funkcję oczyszczania komory. Jedną z możliwości są wkłady katalityczne, które przyciągają tłuszcz i zabrudzenia, a następnie spalają i zamieniają w popiół. Drugie rozwiązanie to funkcja pyrolizy. Po jej uruchomieniu piekarnik rozgrzewa się do wysokiej temperatury i zamienia wszystkie zabrudzenia w pył, który gromadzi się na dnie piekarnika. Po ostygnięciu wystarczy go zebrać wilgotną ścierką. W tym przypadku usuwane są wszystkie zanieczyszczenia z wnętrza piekarnika, również z zakamarków.

Dodatkowe funkcje piekarnika


Poza rozmiarem i dopasowaniem piekarnika do naszej małej kuchni, powinniśmy przyjrzeć się także oferowanym przez producentów funkcjom dodatkowym. Są one o tyle ważne, że nie tylko ułatwiają samo pieczenie, ale także pozwalają na wiele ciekawych zastosowań urządzenia. Warto zwrócić uwagę na termoobieg, który wymusza ruch gorącego powietrza wewnątrz komory, dzięki czemu pieczone danie, jest równomiernie ogrzewane ze wszystkich stron. Przydatną funkcją jest także gotowanie na parze, będące jednym z najzdrowszych sposobów przygotowywania posiłków, pozwalająca zachować naturalny smak i aromat oraz więcej witamin i składników odżywczych. Wiele piekarników posiada także funkcję grillowania.

powrót

pixel