Lustrzanka do 2500 zł – na co zwrócić uwagę, aby dokonać udanego zakupu?

Lustrzanki od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem – głównie wśród zawodowych fotografów, ale również amatorzy z zasobniejszym portfelem doceniają możliwości i jakość zdjęć aparatów DSLR (ang. Single-lens reflex camera). Istnieje opinia, że zakup lustrzanki wymaga poniesienia znacznych nakładów finansowych. Niekoniecznie. Choć prawdą jest, że sprzęt do zadań specjalnych kosztuje nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, można znaleźć porządną lustrzankę za 2500 złotych lub mniej.
Aparat CANON PowerShot SX500 IS
Lustrzanki dzielą się na trzy podstawowe grupy: amatorskie, półprofesjonalne i profesjonalne. W przedziale cenowym do 2500 zł, plasują się aparaty amatorskie. Określenie to wcale nie umniejsza funkcjonalności aparatu – wręcz przeciwnie. Lustrzanki amatorskie posiadają wiele udogodnień, idealnych dla osób rozpoczynających swoją przygodę z modelami DSLR, a jednocześnie zachowują wysoki standard.

Charakterystyka lustrzanki


Lustrzanka to aparat fotograficzny wyposażony w lustro i matówkę, które dokładnie prezentują bieżący kadr. Pozwala to precyzyjnie nastawić odległość fotografowania, prawidłowo wykadrować obiekty oraz ocenić oświetlenie, głębię ostrości i aberracje. Takich możliwości nie posiada zwykły, kompaktowy aparat fotograficzny. Współczesne modele lustrzanek zaopatrzone są w jeden obiektyw do obserwacji kadru oraz naświetleń. Obiektyw jest wymienny i można do niego stosować różne filtry, nakładki oraz konwertory. Podczas robienia zdjęcia, wbudowane w korpus lustro unosi się, odsłaniając migawkę, dzięki czemu kadr ukazany zostaje fotografującemu w takiej postaci, w jakiej będzie naświetlony. Największą zaletą takiego rozwiązania jest wyeliminowanie paralaksy – niezgodności obrazów danego obiektu, obserwowanych z różnych kierunków. W porównaniu z aparatami kompaktowymi lustrzanki są szybkie: od naciśnięcia przycisku do zrobienie zdjęcia mijają ułamki sekundy, a także sprawdzają się w słabym oświetleniu. Innym ich atutem jest wymienna optyka, czyli możliwość wymiany obiektywu w zależności od potrzeb – od obiektywów do fotografii macro po dalekosiężne teleobiektywy lub szerokokątne obiektywy typu rybie oko. Należy pamiętać, że do obiektywów potrzebne są przesłony i filtry oraz szereg akcesoriów umożliwiających fotografowi pełną kontrolę nad procesem, takich jak sterowniki oświetleniem studyjnym, moduły Wi-Fi czy piloty.

Wybór lustrzanki


Body czy kit?


Już za 2500 zł można wybrać spośród asortymentu bardzo solidną amatorską lustrzankę. Za podobną kwotę można nabyć również body, czyli sam korpus aparatu (bez obiektywu, karty pamięci itd.). Warto jednak przed podjęciem decyzji zastanowić się, czy w najbliższym czasie uda się skompletować pozostałe elementy urządzenia. Jeśli możliwości finansowe na to nie pozwalają, to zestaw, tzw. kit (body + obiektyw + inne akcesoria), jest lepszym rozwiązaniem. W każdym przypadku jednak, niezależnie od zakupu lustrzanki w opcji body czy w zestawie, warto zwrócić uwagę na poniższe parametry:

Matryca


Jej wielkość podawana jest w milimetrach. W profesjonalnych lustrzankach to 36 x 24 mm – pełna klatka (wielkość klatki filmu małoobrazkowego). Najpopularniejsze w segmencie amatorskim i półprofesjonalnym są jednak modele o mniejszej matrycy – najczęściej spotykany format to APS-C, czyli 25,1 x 16,7 mm. Im większa matryca, tym lepiej – ma ona wpływ na ilość światła potrzebnego do zrobienia zdjęcia, a im go więcej, tym zdjęcia posiadają lepszą jakość (są bardziej doświetlone i ostre). Jednak fizyczna wielkość to nie wszystko: liczą się także piksele, czyli rozdzielczość, a właściwie ilość punktów (pikseli) odwzorowanych przez matrycę. Teoretycznie im wyższa ilość pikseli, tym lepiej, jednak warto zauważyć, że lustrzanka o matrycy 12 Mpx zrobi lepsze zdjęcia niż aparat kompaktowy o matrycy 24 Mpx czy smartfon z aparatem 40 Mpx. CANON EOS 1200D to model o rozdzielczości 18 Mpx. Dla kontrastu aparat NIKON D5200, którego matryca ma rozdzielczość 24,71 Mpx.


Światłoczułość


Światłoczułość, czyli czułość matrycy na światło, to jeden z parametrów ekspozycji wyrażony w skali ISO (im większa rozpiętość, tym lepiej). Standardowy zakres w tym przedziale to 100-6400, lecz SONY SLT-A58K posiada czułość aż do 16000, co pozwala robić zdjęcia w słabym oświetleniu, o zmierzchu, przy świetle słabej żarówki, a nawet w nocy.

Szybkość robienia zdjęć


Funkcja seryjnych zdjęć przydaje się w momencie, gdy obiekt porusza się szybko. Najlepiej sprawdza się podczas fotografowania zwierząt, dzieci, wydarzeń sportowych, wyścigów itp. Im szybkość większa, tym lepiej. Lustrzanki do 2500 złotych mają przeważanie prędkość 3-8 kl/s. Wymieniony już SONY SLT-A58K oferuje użytkownikowi prędkość 8 klatek na sekundę.

Wielopunktowy autofokus i predefiniowane ustawienia


Fokus, czyli system automatycznego ustawiania ostrości i predefiniowane ustawienia scenerii odgrywają dużą rolę szczególnie na początku przygody z lustrzankami. Pozwalają na robienie dobrych zdjęć bez manualnego ustawienia wszystkich opcji. Wielopunktowy, ciągły autofokus używany jest, gdy w kadrze znajduje się wiele obiektów w różnej odległości. Taką opcję ma wspomniany już NIKON D5200.

High dynamic range 


HDR to dodatkowa opcja przydatna w celu zarejestrowania szerokiego zakresu tonalnego – od obszarów zacienionych po prześwietlone. Po jej włączeniu wykonywana jest seria zdjęć, posiadających różną ekspozycję, które są łączone w jedno o rozszerzonej dynamice tonalnej. Liczba wykonywanych zdjęć zależy od modelu aparatu, przykładowo CANON 700D wykonuje ich trzy. Szczegóły w ciemnych i jasnych partiach obrazu zostają zachowane, co sprawdza się podczas fotografowania większej liczby obiektów na jednym planie.

Dopasowanie do potrzeb indywidualnych


Przy zakupie lustrzanki do 2500 zł bardzo istotne są indywidualne preferencje. Poszczególne modele różnią się detalami, co wpływa na umiejscowienie danego typu aparatu w kręgu zainteresowań konkretnych użytkowników. Indywidualne preferencje powodują, że tworzą się nawet grupy wiernych fanów danej marki. Warto zatem przed zakupem sprawdzić, jak aparat leży w dłoni, gdzie znajdują się przyciski, jaki układ ma menu, jaki wyświetlacz (dotykowy, ruchomy) oraz czy jest czytelny nawet w ostrym świetle. Istotne jest również zwrócenie uwagi na format, w jakim zapisują się zdjęcia i filmy oraz czy istnieją dodatkowe funkcje czy akcesoria, wyróżniające dany aparat spośród innych modeli. Na przykład moduł Wi-Fi czy zewnętrzny stereofoniczny mikrofon może być niezbędny dla osób chcących kręcić filmy.

Wbrew pozorom zakup lustrzanki do 2500 zł nie jest aż tak skomplikowany. Wystarczy zapoznać się z parametrami wybranych modeli, dopasować je do osobistych upodobań i podjąć decyzję.

powrót

pixel