Polskie Powstania narodowe

Polskie Powstania narodowe

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć

Polskie Powstania narodowe

  • Polskie Powstania narodowe
- + Dopasuj

Produkt chwilowo niedostępny

Polskie Powstania narodowe

dodaj do schowka znajdź podobny
Podziel się:

Między rozbiorami u schyłku XVIII wieku a odrodzeniem Rzeczypospolitej na początku XX stulecia Polacy kilkukrotnie wzniecali powstania, dążąc do odzyskania niepodległości. Każdorazowo stawali do walki z silniejszym przeciwnikiem i każdorazowo mu ulegali, czego konsekwencją było dokręcanie śruby polskiemu społeczeństwu przez państwa zaborcze.

Nie sposób jednak oceniać XIX-wieczne zrywy narodowowyzwoleńcze przez pryzmat doraźnych klęsk. Spór o ich sens, stanowiący echo konfliktu między romantykami a pozytywistami, ma charakter anachroniczny. Historyk Wacław Tokarz już w 1933 roku stwierdził, że czyn zbrojny i praca organiczna były dwiema stronami tego samego medalu. Jego kolega po fachu Szymon Askenazy napisał o insurekcji kościuszkowskiej, że nie mogła co prawda uratować państwa, lecz ocaliła naród polski.

Kolejne pokolenia działaczy patriotycznych pamiętały o testamencie jej naczelnika: `Pierwszy krok do zrzucenia niewoli jest odważyć się być wolnym`. Powstanie listopadowe, a następnie styczniowe również nie przyniosły upragnionego celu, lecz nie pozwoliły, by zniknął on zupełnie z oczu. Bez lat 1794, 1830-1831 i 1863-1864 nigdy nie nastąpiłby rok 1918.

Ogólne

Producent

Firma Ksiegarska

Oprawa

oprawa twarda

Format

21x29 cm

ISBN

978-83-11-14091-2

Wydawca

Bellona

Autor

Marcin Czajkowski

Koszt dostawy:

Zmień kod pocztowy

Sprawdź dostępność produktu w Twojej okolicy

Loader...
pixel