Okularnik. Cykl Cztery żywioły. Tom 2

Okularnik. Cykl Cztery żywioły. Tom 2

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć

Okularnik. Cykl Cztery żywioły. Tom 2

  • Okularnik. Cykl Cztery żywioły. Tom 2
- + Dopasuj

Okularnik. Cykl Cztery żywioły. Tom 2

dodaj do schowka znajdź podobny
Podziel się:

Sasza Załuska postanawia wrócić do policji. Najpierw jednak wyjeżdża na Podlasie do Hajnówki, by raz na zawsze uporządkować swoje życie osobiste. Profilerka uczestniczy w tradycyjnym białoruskim weselu i staje się świadkiem dramatycznych wydarzeń. Uprowadzona panna młoda to kolejna kobieta, związana z lokalnym przedsiębiorcą, która zaginęła bez śladu. Tymczasem w okolicznych lasach wciąż znajdowane są ludzkie szczątki. W każdej z tych niewyjaśnionych spraw przewija się auto - mercedes okularnik. Na jaw wychodzą także mroczne sekrety mieszkańców miasta silnie związane z przeszłością. W 1946 roku na terenach Podlasia oddział jednego z `żołnierzy wyklętych` - Romualda Rajsa `Burego` - dokonał pogromu wsi prawosławnych. Na oczach Saszy sielskie miasteczko zmienia się w arenę krwawych porachunków, podczas których z pełną siłą odżywają polsko-białoruskie antagonizmy.

Ogólne

Producent

Firma Ksiegarska

Ilość stron

848

Rok Wydania

2015

Oprawa

oprawa broszurowa

Format

13x20.5 cm

ISBN

978-83-7758-980-9

Wydawca

Muza SA

Autor

Katarzyna Bonda

5 na 5

Cztery żywioły. Odcinek ziemia.

Wiadomość dla wielbicieli talentu Katarzyny Bondy: jeśli myślicie, że „Okularnik” jest fikcją literacką, uważajcie! Bonda wychowała się w Hajnówce i wszczepiła fabułę powieści w rodzinny grunt. Nie możecie się już doczekać, co wykiełkuje z nasion posadzonych przez autorkę?

W ogródku, który tworzy na kilkuset stronach wypiętrza się kilka grządek (życie osobiste Saszy Załuskiej, historia lokalna, a poniekąd i historia motoryzacji(!), perypetie rodzinne, zmowa milczenia, tradycja, miłość, biznes, przyjaźń, ambicja, zdrada, pieniądze, wreszcie morderstwo!) a pośród nich Bonda zarysowuje wyraźne ścieżki, którymi czytelnik raz spaceruje skupiając się na pięknie przyrody, innym razem biegnie co sił w nogach, by dogonić cień ginącego w zmierzchu zachodzącego słońca mordercy. Ale przez cały ten czas ma wyraźną łączność ze wszystkimi wątkami-grządkami. Ten specyficzny- tak dobrze znany już dziś- styl Bondy sprawia wrażenie, że idąc promieniście odchodzącymi od serca fabuły alejkami ogrodu, pisarka trzyma nas za rękę- towarzyszy w wędrówce i prowadzi prosto w ramiona bohaterów, by ich lepiej poznać, by zrozumieć motywy ich działania. I ten nieodłączny motyw ziemi- żywioł podkreślany w tym tomie przygód Saszy Załuskiej- który co kilkadziesiąt stron sprowadza czytelnika z otchłani jego wyobraźni z powrotem na... ziemię właśnie.

Wysoko ponad poziom gruntu, co przyznać Bondzie trzeba, wyrasta kreacja bohatera. Wyprowadzona jest wyżej niż w dotychczasowej twórczości Bondy. Bohaterowie wreszcie mają cechy wspólne, są bardziej ludzcy, prawdziwi. Każdy z nich mógłby być naszym sąsiadem. Nie ma prostych, „kanciastych” postaci. Główna bohaterka, Sasza Załuska, jest policyjnym psychologiem, który wykorzystując nowatorską w Polsce metodę profilowania, zarysowuje cechy, rysopis, a nawet motywy działania sprawcy (tu: mordercy!). Bonda tym konstruktem otwiera nas na świat. Polski kryminał ma elementy nauki na światowym poziomie. A przy tym Sasza jest tak bardzo ludzka, ostatecznie zawsze genialna, a jednak popełnia błędy, czasem jest zmęczona, czasem smutna.

Z przykrością jednak stwierdzam, że losy bohaterów i zagadkowe morderstwo wymagające rozwikłania z każdą kolejną stroną zaczyna osnuwać mgła. W pewnym momencie jej zasłona przykrywa fabułę całkowicie, i odtąd przez kilkadziesiąt stron, charakter czytelnika kryminału wystawiony jest na próbę- próbę przebrnięcia przez powieść obyczajową, gdzie fabuła nie wisi w powietrzu, a zakopana wydaje się być dwa metry pod ziemią.

Czytając „Okularnika” zwróć jednak uwagę, że Bonda rozwija skrzydła jak orzeł i obok kryminału, jest to też opowieść o kulturowym uwarunkowaniu zachowania się człowieka (godnego nota bene nazwania lokalnym patriotą!) – choć brzmi banalnie – stanowi opozycję do sposobu, w jaki zachowujemy się na co dzień we współczesnym świecie. I tu pytanie, które niejednemu spędza sen z powiek, czy oby nie podejrzanie wiele wspólnego ma psycholog Załuska z samą Bodną?
Ziemia w powieści- jak i w życiu każdego z nas- ma wielorakie znaczenie. Ziemia kryje tajemnice. Ziemia kryje odpowiedzi. Ziemia kryje błędy. Ale ziemia (rodzinna) determinuje też jakim jesteś człowiekiem. Ziemia, na której wyrośliśmy, nas demaskuje.

Początek wiosny to wciąż jeszcze długie, chłodne wieczory, w których przy kubku gorącej czekolady o zapachu korzennych przypraw jest wreszcie czas, żeby zanurzyć się w wygodnym fotelu, przykryć kocem i zainspirowanym Bondą zadać sobie pytanie: jak bardzo byłbyś inny, gdybyś miał korzenie w innym miejscu świata?

Szczerze polecam „Okularnika”.

Inteligentny dom to jeszcze do niedawna futurystyczna wizja z książek czy filmów science-fiction, obecnie coraz śmielej realizowana w prawdziwym świecie. Możliwość zdalnego zarządzania domowymi sprzętami, oświetleniem i energią, to atrakcyjna alternatywa dla tego, co znaliśmy do tej pory.

Koszt dostawy:

Zmień kod pocztowy

Sprawdź dostępność produktu w Twojej okolicy

Loader...
pixel