Kable HDMI - gwarancja nawyższej jakości

Kable HDMI o kompaktowych wymiarach umożliwiają transmisję najwyższej jakości obrazu i dźwięku
Niezastąpiony interfejs do telewizorów wysokiej rozdzielczości i odtwarzaczy Blu-ray

Rozwój

W urządzeniach elektroniki użytkowej już od dłuższego czasu można spotkać coraz więcej cyfrowych elementów i formatów (DVD, DVB itd.). Stale rosną wymagania pod względem jakości obrazu i dźwięku filmów w kinie domowym. Standardowe interfejsy i kable wymagają konwersji sygnału cyfrowego na analogowy i na odwrót, co prowadziło do znacznej utraty jakości obrazu i dźwięku. Ten stan był pożądany przez przemysł filmowy, który z obawy przed niewystarczającym zabezpieczeniem przed kopiowaniem przed długi czas nie zgadzał się na publikowanie danych wideo w formie cyfrowej. Od 2003 r. rozwiązanie stanowi interfejs HDMI (High Definition Multimedia Interface) uważany za następcę złącza SCART. Nowoczesne telewizory LCD/TFT i plazmowe oraz odtwarzacze Blu-ray i HD-DVD od dawna są wyposażone w interfejs HDMI.

Czym jest interfejs HDMI?

Przy użyciu jednego kabla z 19-stykową, miniaturową wtyczką interfejs HDMI (High Definition Multimedia Interface) umożliwia cyfrową transmisję wszystkich danych audio i wideo bez utraty jakości. Nie ma również potrzeby konwersji sygnału analogowego na cyfrowy i na odwrót, a zabezpieczenie przed kopiowaniem zostało zrealizowane w postaci mechanizmu HDCP (High-Bandwidth Digital Content Protection).

Interfejs HDMI obsługuje wszystkie znane obecnie w zakresie elektroniki użytkowej formaty wideo i audio łącznie z telewizją HDTV (wraz z najwyższą obecnie rozdzielczością 1080p) bez utraty jakości, a także rozdzielczość obrazu do 2560x1600p75 włącznie. Interfejs HDMI jest ponadto bardzo szybki: transmisja danych odbywa się z całkowitą przepustowością 5 GB na sekundę.

Interfejs HDMI jest zgodny ze starszymi wersjami. Nawet telewizor bez gniazda HDMI, na przykład z wejściem DVI, można podłączyć do urządzenia z wyjściem HDMI za pomocą odpowiedniego kabla przejściowego. W tym celu wejście DVI musi jednak obsługiwać zabezpieczenie przed kopiowaniem HDCP.

Formaty i warunki ramowe

Przed kupnem kabla HDMI należy jednak dokładnie sprawdzić, jaki format określił producent. Wersje HDMI 1.1, 1.2, 1.3, 1.3a i 1.4 różnią się bowiem pod względem przepustowości i kształtu wtyczki. Wtyczki wersji HDMI 1.1/1.2 występują jako typ A i B. Wersja HDMI 1.3 typu C obsługuje ponadto dodatkowo małą wtyczkę dla urządzeń o małych wymiarach. Wersja HDMI 1.3a/b/c obsługuje standard mini HDMI (typ C), a wersja 1.4 dodatkowo standard micro HDMI (typ D).

O bezbłędnej transmisji danych umożliwiającej odtwarzanie obrazu i dźwięku wysokiej jakości decydują jakość kabla, właściwości odbiornika sygnału HDMI i zastosowany format. Na krótkich dystansach (do 5 metrów) standardowe kable umożliwiają osiągnięcie maksymalnej rozdzielczości (1080p w wersjach HDMI 1.1 i 1.2) bez utraty jakości. Kable przeznaczone do wersji HDMI 1.2 i 1.3 muszą obsługiwać transmisję częstotliwości pikseli do 165 MHz lub 340 MHz i odznaczać się lepszą charakterystyką wysokich częstotliwości.

Dalszy rozwój

Interfejs HDMI jest uważany za przyszłościowy, ponieważ aktualne urządzenia jeszcze długą nie będą w pełni potrafiły wykorzystać jego potencjału. Nawet warianty telewizji HDTV o najwyższej rozdzielczości wykorzystują obecnie jedynie połowę dostępnej przepustowości.

powrót

pixel