DVB-T - wady i zalety

dvb-tDVB-T („Digital Video Broadcasting – Terrestrial) jest standardem umożliwiającym odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. DVB-T jest bezpośrednim następcą analogowej telewizji odbieranej przez antenę. Aby odbierać DVB-T, potrzebny jest odbiornik oraz antena pokojowa lub zewnętrzna (w zależności od miejsca zamieszkania). Oferta programowa jest większa w porównaniu do odbioru analogowego przez antenę, jednak znacznie mniejsza niż w przypadku DVB-S lub DVB-C.     

DVB-T : następca telewizji analogowej

DVB-T („Digital Video Broadcasting – Terrestrial”) oznacza naziemną telewizję cyfrową, następcę telewizji analogowej odbieranej za pomocą anteny. Odbiór DVB-T umożliwia nowoczesny telewizor z wbudowanym lub zewnętrznym odbiornikiem DVB-T oraz antena pokojowa lub zewnętrzna (w zależności od miejsca zamieszkania i odległości do nadajnika). Z reguły można dalej korzystać z anteny używanej wcześniej do odbioru telewizji analogowej.

tuner_dvb-tZalety standardu DVB-T

W porównaniu do telewizji analogowej odbieranej za pomocą anteny, DVB-T cechuje się znacznie większą liczbą programów. W zależności od rejonu i zastosowanych rozwiązań technicznych możliwy jest również odbiór programów HD w standardzie DVB-T, co wymaga jednak tunera DVB-T z obsługą HD. W odróżnieniu od DVB-S nie jest wymagana antena satelitarna, a w obrębie aglomeracji odbiór bez zakłóceń zapewnia nawet mała antena pokojowa. Do komputerów PC i notebooków są dostępne moduły USB i karty ExpressCard umożliwiające odbiór DVB-T. W przeciwieństwie do telewizji kablowej, oprócz obowiązkowego abonamentu radiowo-telewizyjnego odbiór DVB-T nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów. Odbiorniki DVB-T są tanie – można je kupić już za około 100 zł. Odbiorniki są dostępne w postaci standardowych dekoderów STB lub tunerów Scart, które można bezpośrednio podłączyć do gniazda Scart telewizora.

Wady standardu DVB-T

W porównaniu do cyfrowej telewizji satelitarnej (DVB-S) lub kablowej (DVB-C) oferta programowa DVB-T obejmująca od 8 do 32 programów jest bardzo skromna. Wielu użytkowników narzeka o jakość obrazu, która ze względu na mniejszą szybkość transmisji danych jest znacznie gorsza od DVB-S i DVB-C. W trakcie odbioru telewizji DVB-T mogą występować nieostrości lub artefakty blokowe, na przykład w wyniku silnych opadów śniegu lub deszczu, licznych budynków w okolicy oraz zbyt dużej odległości od nadajnika.

powrót

pixel