Czym jest stabilizator obrazu?

Stabilizatory obrazu są dostępne w różnych wersjach. Wszystkie mają zapobiegać poruszonym zdjęciom.

Czym jest stabilizator obrazu?

Stabilizator obrazu jest funkcją kamer wideo i aparatów fotograficznych zapobiegającą poruszonym zdjęciom i nagraniom. Umożliwia uzyskanie stabilnych, ostrych zdjęć i filmów bez migotania. Elektroniczne stabilizatory obrazu zapobiegają poruszeniom wykonując odpowiednie obliczenia, systemy optyczne wyrównują niespokojne prowadzenie kamery, przesuwając odpowiednio soczewki, a systemy mechaniczne oddziałują bezpośrednio na matrycę.

Zapobieganie poruszeniom

Istnieją różne sposoby zapobiegania nieostrym zdjęciom i nagraniom w wyniku poruszenia. Szczególnie przy długich ogniskowych i złym świetle poruszenia stanowią potencjalny problem. Ujęcia z ręki bez statywu dodatkowo wzmacniają nieostrość. Istnieją następujące metody, aby zapobiec nieostrościom wynikającym z niespokojnego prowadzenia kamery:

• Zwiększenie czułości ISO: wadą tego rozwiązania jest większy szum.
• Szeroko otwarta przysłona (mała wartość przesłony): wadą jest mniejsza głębia ostrości.
• Fotografowanie z lampą błyskową lub przy świetle reflektora: konieczność transportowania dodatkowych akcesoriów.
• Stosowanie statywu: także i w tym wypadku fotograf potrzebuje dodatkowego wyposażenia.
• Zastosowanie stabilizatora obrazu.

Zalety stabilizatora obrazu

Stosowanie stabilizatora obrazu jest korzystne w przypadku ujęć z ręki. Pozwala na dłuższy czas otwarcia migawki i lepszą ogniskową obiektywu – pod warunkiem, że fotografowany motyw jest nieruchomy. Stabilizacja obrazu ma mniejszy wpływ na rozmycie w ruchu występujące na przykład przy zdjęciach sportowych lub koncertowych. W tym wypadku poruszeniom można zapobiec jedynie przez krótszy czas naświetlania.

Sposób działania

Producenci aparatów fotograficznych i obiektywów rozwijają coraz lepsze stabilizatory obrazu już od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Rozróżnia się stabilizatory optyczne, mechaniczne i elektroniczne. Wszystkie z nich mają swoje wady i zalety.

Rodzaje stabilizatorów:

- Optyczny stabilizator obrazu działa na zasadzie przesuwania soczewek w obiektywie. Czujniki mierzą kierunek i prędkość ruchu aparatu fotograficznego, a mikroprocesor oblicza odpowiedni ruch korekcyjny.

- Mechaniczny stabilizator obrazu posiada ruchomą matrycę. Po obliczeniu przez czujniki odpowiednich ustawień stabilizator tworzy ostry obraz za pomocą ruchów kompensacyjnych. 

- Elektroniczny stabilizator obrazu polega na automatycznym ustawieniu przez elektronikę aparatu fotograficznego większej światłoczułości i krótszego czasu otwarcia migawki. Podczas wykonywania zdjęć elektronika poprawia ich jakość za pomocą procesora do przetwarzania danych obrazu. 


Odpowiedni stabilizator obrazu

Zarówno optyczny jak i mechaniczny stabilizator obrazu zapewniają ostrzejsze zdjęcia. Elektroniczny stabilizator powstał w tym samym celu, jednak stabilizator mechaniczny jest lepszy w szczególności w przypadku lustrzanek z wymiennymi obiektywami. Ponieważ stanowi część aparatu, działa niezależnie od obiektywu. Należy jednak pamiętać, że tylko w przypadku stabilizatorów wbudowanych bezpośrednio w obiektyw (czyli stabilizatorów optycznych) fotograf widzi stabilizowany obraz w wizjerze elektronicznym i na ekranie podglądu już podczas szukania motywu. Wada stabilizatora elektronicznego polega na tym, że może powodować zwiększony szum i artefakty na zdjęciu. Jest również mniej skuteczny w porównaniu do stabilizatorów optycznych i mechanicznych.

powrót

pixel