Czym jest dysk Blu-ray?

Podobnie jak dysk DVD, dysk Blu-ray™ (w skrócie: BD) jest optycznym nośnikiem danych takich jak filmy i inne dane o dużej objętości. W porównaniu do dysku DVD, dysk Blu-ray™ może pomieścić pięć razy więcej danych. Nazwa Blu-ray (z angielskiego: blue = niebieski, ray = promień) odnosi się do niebiesko-fioletowego lasera odczytującego dane w odtwarzaczach Blu-ray. Dzięki tej technice można oglądać filmy w najwyższej jakości z doskonałym dźwiękiem.

plyta_blu-rayOd 2004 roku dyski DVD mają godnego następcę zwłaszcza jako nośniki filmów w postaci dysków Blu-ray™. Podczas gdy konwencjonalne odtwarzacze DVD zapisują i odczytują dane za pomocą czerwonego lasera, odtwarzacze Blu-ray używają niebiesko-fioletowego lasera. Dzięki krótszej długości fali jest on bardziej precyzyjny, co pozwala gęściej zapisywać dane. Mieści się więc na nim więcej informacji audio i wideo. Obraz jest żywszy i bardziej naturalny, a dźwięk zawiera więcej szczegółów.


Filmy kinowe na dyskach Blu-ray™ są produkowane praktycznie wyłącznie w rozdzielczości HD 1080p (1920 x 1080 pikseli), sprawiają więc bardziej realistyczne wrażenie. Ponadto dyski BD obsługują formaty dźwięku, takie jak Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD i DTS-HD oraz mogą zawierać do 8 kanałów przestrzennych w jakości płyty CD lub lepszej dla każdej ścieżki językowej.


Możliwość odtwarzania starych dysków DVD


blu-ray_panasonicKolekcjonerzy dysków DVD odetchneli z ulgą: odtwarzacze Blu-ray są zgodne z tymi dyskami. Aby prawidłowo odtwarzać dyski BD, w przeciwieństwie do dysków DVD, wielu producentów filmowych zrezygnowało częściowo lub całkowicie z kodu regionalnego. Obecnie około 70 procent filmów dostępnych na dyskach Blu-ray™ nie ma ograniczeń regionalnych. Umożliwia to oglądanie dysków BD przywiezionych na przykład z USA w europejskich odtwarzaczach. Jednak potrzebny jest odpowiedni telewizor - powinien być oznaczony co najmniej jako HD ready. Aby móc oglądać filmy w najwyższej jakości, wymagany jest telewizor Full HD z wejściem HDMI. Dyski Blu-ray™ dostępne są w postaci dysków BD-ROM z filmami i grami oraz dysków jednokrotnego (BD-R) i wielokrotnego zapisu (BD-RE).
 
Jednym z pierwszych odtwarzaczy Blu-ray, a przede wszystkim pierwszą konsolą do gier ze stacją dysków Blu-ray była konsola PlayStation 3. Może ona odtwarzać zarówno gry jak i filmy w tym formacie.

konsola_PS3
Rozwój

Obecnie planowane są dyski Blu-ray™ z czterema lub ośmioma warstwami danych, które w przyszłości będą miały pojemność do 200 GB. Ponadto trwają prace nad hybrydowym dyskiem BD, który dzięki dwóm powłokom będzie można odtwarzać zarówno w odtwarzaczach BD jak i DVD.

powrót

pixel