Connectivity – co oznacza i co nam daje sieć w urządzeniach?

Coraz więcej urządzeń AGD i RTV, włącznie z produktami z segmentu ochrony zdrowia (health care), może z powodzeniem wykorzystywać usługi sieciowe. Dostęp do tych funkcji znacznie zwiększa komfort użytkowania sprzętu oraz daje użytkownikowi nowe możliwości. Test


Rozwiązania smart są dostępne w urządzeniach takich jak:

•    smartfony, tablety i komputery stacjonarne oraz przenośne, które dzięki łączności mogą przesyłać dane do domowego sprzętu i nim sterować;
•    telewizory i odtwarzacze z możliwością pracy w sieci lokalnej i z dostępem do Internetu;
•    AGD, czyli sprzęt gospodarstwa domowego, współpracujący z urządzeniami mobilnymi, takimi jak smartfony i tablety;
•    urządzenia prozdrowotne (health care), przesyłające dane do smartfonów i tabletów;
•    aparaty fotograficzne, które w kilka chwil mogą przesłać zdjęcia do tzw. chmury czy serwisów społecznościowych.
Jak łączyć sprzęt?

Same urządzenia „smart” to jednak nie wszystko. Tak jak samochód potrzebuje drogi, tak i one nie będą funkcjonować bez niezbędnej infrastruktury. W większości domów zapewni ją popularny router z wbudowanym Wi-Fi. Urządzenia takie jak odtwarzacze, telewizory czy amplitunery warto podłączyć przy pomocy kabla. Przesyłają one dużo danych, a ten typ połączenia zapewnia najlepszą stabilność.

Jeśli tradycyjne połączenie kablowe z jakichś powodów nie wchodzi w grę, zawsze można wykorzystać adaptery typu powerline. Jeden z nich wpinamy do sieci elektrycznej oraz łączymy portem Ethernet routera, drugi zaś również podłączamy do sieci elektrycznej i łączymy z portem Ethernet urządzenia, do którego chcemy przesłać sygnał, np. telewizora. W ten sposób do transmisji danych zostanie wykorzystania sieć elektryczna. Rozwiązanie to jest proste, a zarazem stabilne.

Oczywiście, pozostaje jeszcze Wi-Fi. Ten typ transmisji najlepiej wykorzystać z urządzeniami mobilnymi, gdzie nie ma zresztą innej możliwości, oraz sprzętem AGD, aparatami i urządzeniami health care. Jego szybkość transmisji danych spokojnie wystarczy do większości zastosowań. Oprócz łączności Wi-Fi drugim wykorzystywanym standardem jest Bluetooth. Jego największa zaleta to możliwość nawiązania bezpośredniego połączenia między urządzeniami.

 


Wymiana danych

Głównym atutem urządzeń „smart” jest możliwość wymiany danych. Co najważniejsze, możemy skorzystać z kilku różnych rozwiązań. Wśród nich znajdziemy chociażby chmurę, do której przesyłane są dane, które synchronizują się między urządzeniami. Smartfony, tablety czy komputery mogą wykorzystywać dowolne serwisy chmurowe. W pozostałych urządzeniach zazwyczaj aplikację są wybrane przez producenta. Rozwiązanie to jest bardzo popularne w aparatach fotograficznych. Dzięki temu można szybko przesłać zdjęcia lub filmy do chmury, by za chwilę obejrzeć je np. na ekranie telewizora smart TV.


 Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby udostępniać dane za pomocą sieci lokalnej. Wykorzystywane są do tego aplikacje i po prostu serwery UPnP, będące standardem przesyłu plików multimedialnych, z których korzysta większość urządzeń. Dzięki temu rozwiązaniu pliki zapisane np. na dysku komputera czy domowym serwerze NAS można bez przeszkód odtwarzać np. na tablecie, smartfonie, telewizorze i innych urządzeniach. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się przy współdzieleniu tych samych danych na różnych urządzeniach.

Dzięki łączności bezprzewodowej obraz i dźwięk można również przesyłać bezpośrednio do telewizora z takich urządzeń jak smartfon lub tablet. Odpowiadają za to takie rozwiązania jak Miracast czy WiDi, opracowane przez Intela. Obie funkcje wykorzystują łączności Wi-Fi Direct. Na ekranie jest wyświetlana treść dokładnie taka sama jak np. na smartfonie czy tablecie współpracującym z ekranem.

Smartfon i tablet jako pilot

Jedną z praktyczniejszych korzyści wynikających z łączności między urządzeniami jest możliwość wykorzystania smartfona lub tabletu jako pilota – czy to sprzętu RTV czy AGD lub foto. Jak zwykle wszystko ogranicza się do dostępu do odpowiednich aplikacji. Producenci telewizorów i odtwarzaczy udostępniają odpowiednie aplikacje w sklepie właściwym dla danej platformy mobilnej. Do przesyłania danych wykorzystywana jest sieć Wi-Fi, ze smartfona można korzystać jak z tradycyjnego pilota. Rozwiązanie to jest jednak wygodniejsze zwłaszcza podczas obsługi platformy smart TV czy przeglądarki internetowej. Podobnie jest ze sprzętem AGD, w wypadku którego dzięki łączności z Internetem można zdalnie sterować np. pralką czy piekarnikiem. Rozwiązania te są wykorzystywane również do zdalnej diagnostyki urządzeń. Dzięki czemu w razie awarii serwis ma ułatwione zadanie.


Aparaty fotograficzne również w bardzo wyraźny sposób skorzystały na łączności ze smartfonami. Te ostatnie można wykorzystać np. jako piloty z podglądem rejestrowanego obrazu oraz zdalnym wyzwalaniem migawki. W zależności od aplikacji mogą być dostępne takie opcje jak zapisywanie lokalizacji GPS czy timer i przesyłanie danych do urządzenia mobilnego.powrót

pixel