Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania strony www. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj
×
0 0

3G:

3G to skrót oznaczający trzecią generację wśród standardów telefonii komórkowej. Jest pojęciem zbiorczym stosowanym do wszystkich sposobów transmisji danych lub urządzeń zgodnych ze standardem UMTS (Universal Mobile Telecommunications System). Telefon komórkowy 3G jest na przykład wyposażony w modem UMTS.
Trzecia generacja (3G) została opracowana jako standard zastępujący telefonię GSM. Z tego względu system GSM (wraz z rozszerzeniami takimi jak EDGE) określany jest często jako telefonia komórkowa drugiej generacji (2G). Standard GSM/2G umożliwiał pobieranie danych z maksymalną szybkością 220 kbit/s.
Ze względu na nowo zastosowane techniki, jak WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access), standard 3G/UMTS umożliwił zwielokrotnienie szybkości transferu danych. Rozszerzenia standardu UMTS, jak HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) i HSUPA (High Speed Uplink Packet Access), które również są zaliczane do telefonii komórkowej trzeciej generacji i obsługiwane przez obecne modemy UMTS, umożliwiają szybkości transferu rzędu 7,2 Mbit/s i większe.

Obecnie operatorzy sieci komórkowych rozpoczęło rozbudowywać swoje sieci do telefonii czwartej generacji (4G) przy użyciu standardu LTE (Long Term Evolution).

powrót

pixel